Jak reaguje dřevo na určité přírodní vlivy?

Reakce vzduchu a vlhkosti na dřevo může mít významný vliv na jeho stav a vlastnosti.
Musíme brát zřetel na to, že  dřevo je živý přírodní materiál. Který reaguje na vlhkost, vzduchu a  tím může ovlivnit pevnost, barvu i trvanlivost.

 

Zde je něco více o těchto reakcích:

 

Vlhkost:
Dřevo je hygroskopický materiál, což znamená, že absorbuje vlhkost z okolního prostředí  nebo  ji zadržuje. 

Když je dřevo vystaveno vlhkému prostředí, může absorbovat vlhkost a zvětšit svůj objem. Naopak, když je v suchém prostředí, může vodu uvolňovat a zmenšovat se.
Toto zvětšování a smršťování může způsobit deformace a praskliny v dřevěných materiálech, které se v určitých případech dají různě řešit.
Pokud se před zpracováním dřeva dostaneme k zdeformovanému nebo popraskanému materiálu je nutné aby b bylo vysušené.
Poté můžeme tvořit například rustikální vzhled, který z velké části tvoří právě například praskliny.

Pokud si  pořídíme masivní dřevo do domácnosti nebo kamkoli jinam, je třeba dávat pozor na vlhkost a zvažovat nad tím jaký výrobek chceme a kam ho umístíme. 

Protože velká vlhkost, přímý svit slunce a markantní změny teplot, které se za nějaký čas na dřevě podepíší.

Například vlivem na pevnost: Exponované dřevo může být náchylné k rozkladu v důsledku působení vlhkosti a vzdušného kyslíku. 

To může způsobit hnilobu dřeva nebo korozí kovových částí (například kování ve spojích) v kontaktu s dřevem.
Nebo vliv na oxidaci Dřevo může reagovat s kyslíkem ve vzduchu, což vede ke stárnutí a změnám v jeho barvě a vlastnostech. 

 

Stabilizace dřeva a ochrana před vlhkostí:

 Proces stabilizace, známý také jako sušení nebo ošetření, je často používán k omezení účinků vlhkosti na dřevo. 

Během tohoto procesu se dřevo kontrolovaně suší a zpracovává tak, aby dosáhlo určité vlhkostní rovnováhy, což může minimalizovat změny v objemu a deformace.

 Když je dřevo používáno venku nebo ve vlhkých prostředích, je často potřeba aplikovat nátěry nebo povrchové úpravy, které chrání dřevo před vstřebáváním nadměrné vlhkosti.

 

Celkově je důležité správně spravovat vlhkostní podmínky a ochranná opatření, aby se zachovala kvalita a trvanlivost dřevěných produktů. 

Zvláště pokud jde o masivní nábytek a konstrukce, správná péče o vlhkost a povrchové úpravy jsou klíčové pro udržení jejich krásy a funkcionality.